2016-2017 CAS Committees

CAS Executive Committee

NOTE:  Term expiration years are in parentheses. Asterisk denotes new members.

Susan Gano-Phillips, Chair                                
Lois Alexander (MUS, 2018)
Jacob Blumner (ENG, 2019)*
Sarah Rosaen  (CVA, 2017)
Kenneth Schilling (MTH 2018)*
Murali Mani (CSEP, 2019)*
Jie Song (CMB, 2017)

*pending Regental approval

Academic Standards Committee

NOTES: Term expiration years are in parentheses. Meetings are held on Wednesdays from 12:30 - 1:30 except during the Spring and Summer semesters.  Please call the secretary at (810) 424-5463 for meeting day and time during the Spring and Summer semesters or for important submission deadlines.

Cathy Akers-Jordan (ENG, 2018)
Julie Broadbent (PSY, 2019)
Murali Mani (CSEP, 2019)
Benedicte Veillet (PHL, 2018)
Margaret Ware (BIO, 2017)

College Appeals Panel

Olanrewaju Aluko (CSEP)
Halil Bisgin (CSEP)
Mihai Burzo (CSEP)
Jacob Blumer (ENG)
Daniel Coffield (MTH)
Russell Cossaboom(BIO)
Simon Cushing (PHL)
Matthew Fhaner (CMB)
Jing Fu (FOR)
Quentin Galerneau (CSEP)
Heather Laube (SOC/AND/CRJ)
Sarah Lippert (CVA)
Brian McBride (CSEP)
Marianne McGrath (PSY)
Frank Miskevich (BIO)
Victoria Morkel (ERS)
Maria Pons- Hervas (FOR)
Jerry Sanders (BIO)
Ronald Stamper (CMB)
Zahid Syed (CSEP)
Joseph Sucic (BIO)
Charlotte Tang (CSEP)
Charles Thomas (SOC/ANT/CRJ)
Suleyman Uludag (CSEP)
Stevens Wandmacher (PHL)
Janelle Wiess (ENG)
Jill Witt (BIO)

Curriculum Committee

NOTES:  Term expiration years are in parentheses.  Asterisks denote newly elected individuals. Please call the secretary at (810) 424-5463 for important submission deadlines.

Meetings are held on Mondays from 12:30 - 1:30 except during the Spring and Summer semesters.

Jamile Lawand (FOR, humanities/fine arts, 2019)
Matthew Fhaner (CMB, at large, 2016)
Ming Li, (CSEP, mathematics/natural sciences, 2018)
Hisyar Ozsoy (SOC/ANT/CRJ, at large, 2018)
William McKibbin (PSY, social sciences, 2019)

LEO Major Review Committee

Lois Alexander (MUS, 2018)
Aderemi Artis (PHL, 2019)
Allen Bellamy* (PSY, 2017)
Gregory Havrilcsak* (HIS, 2017)
Marina Ionia-Prasov* (CMB, 2018)
Hillary Heinze (PSY, 2019)
Joan Mars (SOC/ANT/CRJ, 2018)
Christopher Molnar (HIS, 2019)
Charlotte Tang (CSEP, 2017)
Joseph Reinsel (CVA, 2017)
Shu-Yi Tu (MTH, 2018)
Janelle Wiess* (ENG, 2019)

*Lecturer IV 

2016 Nominating Committee

NOTE:  Terms expire December 31, 2016.

Mihai Burzo (CSEP, natural sciences/mathematics)
Thomas Henthorn (HIS, social sciences)
Jamile Lawand (FOR, at large)
Kevin Tang (BIO, at large)
D.J. Trela (ENG/LIN, humanities/fine arts)

Spring Interim Committee 2016

Russell Cossaboom (BIO)
Sasha Drummond-Lewis (SOC/ANT/CRJ)
Beth Freiman (THE/DAN)
Daniel Lair (CVA)
Jennifer Miller (BIO)

Meetings held Thursdays from 12:30–1:30pm. Submission deadline is 5:00pm Monday for the following Thursday’s meeting.

Summer Interim Committee 2016

Jennifer Alvey (SOC/ANT/CRJ)
Julie Broadbent (PSY)
Quamrul Mazumder (CSEP)
Shelby Newport (THE/DAN)
Ronald Stamper (CMB)